"Kouč neradí. Kouč je osoba, ktorá ti poskytne bezpečný a dôverný priestor na znovuobjavenie tvojich pokladov, skrytého potenciálu, aby si si mohol a vedel poradiť sám. Najväčší odborník na tvoj život, si ty sám." Život s koučom

1

“Dobrý život je proces, nie je to stav bytia. Je to smer, nie cieľ.” Carl Rogers

1

"Nie je vždy nevyhnutné, aby nám niekto radil….Každý má svetlo pravdy vo svojom srdci a ak sme dostatočne uvedomelí a pokojní, odpoveď nájdeme vo svojom vnútri. No vždy potrebujeme niekoho, kto kladie dobré otázky"….

1

"Najjednoduchší spôsob ako prekonávať životné prekážky, je nájsť zmysel v ich prekonávaní."

1

“Všetko, čo nás irituje na druhých, nás môže viesť k porozumeniu samých seba.” Carl Gustav Jung

1

Príbeh pani Zuzany, ktorá túžila znovuobjaviť zmysel života

Život s koučom

Aj pani Zuzana chcela žiť  a nie len prežívať a nechcela sa už viac radiť  medzi ľudí, ktorí zomrú v štyridsaťpäťke, no pochovajú ich až v sedemdesiatpäťke.

 

Zuzana prišla na naše prvé rande - ochutnávku koučingu zdarma ako kôpka nešťastia. Začala rozhovor tým, že je úplne stratená a skoro ma nepustila k slovu.Neskrývala chaos v živote a veľkú nespokojnosť s tým, akým smerom sa jej život uberá. Skoro dospelé deti si už na ňu nenájdu čas a čoskoro odídu z domu úplne, manžela vídava ešte menej, keďže je viac v práci, než doma a pravdupovediac, tých spoločných tém je už pomenej. Ak sa nejaká nájde, skončí to hádkou. V práci je to jeden kolotoč, kde ak chcete mať pokoj, je lepšie byť ticho a prispôsobiť sa. Pani Zuzana bola frustrovaná a svojim spôsobom neochotná vidieť svetlo na konci tunela - žiadne iné možnosti, iné uhly pohľadu. Neviem, nedá sa, neviem, boli jej najčastejšie odpovede na našom prvom stretnutí. Z jej slov bolo zreteľné, že nič ju nebaví, nič nenapĺňa a cíti, že ju niečo brzdí v tom, aby to zmenila. Niečo jej chýba a niečo však potrebuje určite zmeniť, lebo cíti, že takto to nemôže pokračovať. Čo jej chýba a čo potrebuje však nepozná….Presnejšie, nebola pripravená vidieť iné možnosti, nové riešenia jej situácie. Jej myseľ bola zavalená, doslova paralizovaná problémami.Navyše, okrem toho, že jej prestávalo rozumieť jej okolie, si prestávala rozumieť ona sama. Napriek všetkému pani Zuzana v sebe našla odvahu na vykročenie zo svojej komfortnej zóny - bublinky istôt, pretože jej nespokojnosť a túžba po zmene boli silnejšie ako bariéry a prekážky, ktoré jej v tom bránili. Pani Zuzana si už vôbec nevedela predstaviť, že jej život môže vyzerať inak.

Z koučovacích programov si vybrala Životnú inventúru, ktorá pozostáva zo 4 koučovacích sedení. Jej kĺbko problémov sme spolu začali rozmotávať pekne poporiadku. Počas prvých sedení si prišla na to, čo je pre ňu to najdôležitejšie, koučing jej poskytol nadhľad, resp. pochopila a utvrdila sa v tom, aké sú jej priority, za čo chce byť vo svojom živote zodpovedná. Uvedomila si aj to, že čo nemá pod kontrolou je lepšie nechať tak, pretože meniť môže len to, čo má vo svojich rukách. To najdôležitejšie, čo meniť môže a na čom sa určite oplatí pracovať je ona sama. Všetko ostatné je iba míňanie jej energiou, časom a zdrojmi. Aby mohla začať so zmenami u seba, potrebovala spoznať samú seba, viac si porozumieť.  Keď si bude rozumieť, môže si stanoviť hranice. Konečne pochopila, čo to znamená vedomo žiť a vedieť sa včas prispôsobiť zmenám, ktoré sa vôkol nej dejú. Našla zmysel - ktorý tak dlho hľadala, zladila si priority s hodnotami, ktoré na začiatku pripomínali skôr odloženú rozladenú gitaru. Našla spôsob ako a čo bude robiť, aby opäť nezapadla do starých stereotypov. Pochopila, že toto nie je koniec, ale nový začiatok a z koučovne odkráčala do svojho života s veľkým odhodlaním užívať si svoj život, tešiť sa z maličkostí, robiť čo ju baví. Nechcela sa už zaoberať problémami. Napriek tomu, že už teoreticky všetko vedela, potrebovala akciu a nie teóriu. Ona už vedela čo chce, mala v rukách vlastný záväzok, niečo konkrétne, čo si sama sľúbila, že zmení. A zmenila.

 

Ani vás už nič nebaví a nenapĺňa, nikto vám nerozumie a cítite sa so svojimi problémami osamelo? Máte pocit, že dokonca už nerozumiete ani sami sebe? Túžite po zmene, no netušíte ako, s čím a kedy začať?

Začnite individuálnym koučovacím programom Životná inventúra

alebo sa registrujte na workshop Zmena je život - alebo urobte si životnú inventúru

 

PS: Toto nie je všeobecný návod pre všetkých, je to len inšpirácia pre tých z vás, ktorí sa chcú zamerať na riešenia a nie na problémy. A keďže ste všetci originálni, svoj vlastný návod si nosíte v sebe. Ja ako kouč Vám ho pomôžem znovuobjaviť.

Mená v tomto príbehu sú kvôli zachovaniu dôvery a diskrétnosti pozmenené.

Kontakt
Moje meno je Slávka Kočanová, som profesionálny certifikovaný kouč, Váš partner v oblasti osobného rozvoja, životných zmien, v profesnej a podnikateľskej sfére a Váš sprievodca pre Život s koučom.

Ing. Slávka Kočanová, PCC (ICF)
ČR +420 777 902 100
SR. +421 908 158 268
info@zivotskoucom.sk

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí a budeme (spol. DE-WORKS, s.r.o. - poskytovateľ koučingových a poradenských služieb pod názvom Život s koučom - Slávka Kočanová) ich na základe Vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre vzájomnú komunikáciu a súhlas so zasielaním obchodných ponúk a informácií. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zaslaním e-maila.

©2022 Život s koučom | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET