"Kouč neradí. Kouč je osoba, ktorá ti poskytne bezpečný a dôverný priestor na znovuobjavenie tvojich pokladov, skrytého potenciálu, aby si si mohol a vedel poradiť sám. Najväčší odborník na tvoj život, si ty sám." Život s koučom

1

“Dobrý život je proces, nie je to stav bytia. Je to smer, nie cieľ.” Carl Rogers

1

"Nie je vždy nevyhnutné, aby nám niekto radil….Každý má svetlo pravdy vo svojom srdci a ak sme dostatočne uvedomelí a pokojní, odpoveď nájdeme vo svojom vnútri. No vždy potrebujeme niekoho, kto kladie dobré otázky"….

1

"Najjednoduchší spôsob ako prekonávať životné prekážky, je nájsť zmysel v ich prekonávaní."

1

“Všetko, čo nás irituje na druhých, nás môže viesť k porozumeniu samých seba.” Carl Gustav Jung

1

Ako vznikajú nedorozumenia

Ako vznikajú nedorozumenia a ako si my ľudia úplne zbytočne komplikujeme život tým, že si tak radi vytvárame domnienky a ešte radšej si berieme všetko vypovedané osobne.

 

Život s koučom

 

Dnes trošku humorne ale nie až  tak úplne na smiešnu tému - ako vznikajú nedorozumenia a ako si my ľudia úplne zbytočne komplikujeme život tým, že si tak radi vytvárame domnienky a ešte radšej si berieme všetko vypovedané osobne. Priznám sa, že ma k písaniu tohto blogu vyprovokovala aj vlastná nedávna skúsenosť a nebudem klamať ak napíšem, že nebola jediná.

Video Štyri dohody o tom, ako si nevytvárať domnienky všetci už isto poznáte. Okrem toho, že je veľmi zábavné, je aj veľmi poučné a inšpirujúce. Určite mi ale väčšina z vás dá za pravdu, že nevytvárať si domnienky je neuveriteľne ťažká záležitosť. A to je práve ten dôvod, prečo sa tou témou zaoberám pravidelne a opakovane zverejňujem /na sociálnych sieťach/ príspevky autora Štyroch dohôd - Dona Miguela Ruiza. Ja už viem, že opakovanie, je matkou múdrosti /niekto raz povedal/. Opakovaním získavame návyk. Ideálne je,  pri týchto teoretických záležitostiach, to opakované začať aplikovať vo svojich životoch. Koučing = AKCIA

 

 Všetko, čo robíme a vieme, sme sa naučili opakovaním.

 

My ľudia máme prirodzené nadanie vytvárať si domnienky doslova o všetkom a o každom. Domnienky vznikajú v našich mysliach a najčastejšie za neprítomnosti niečoho, či niekoho, koho sa to týka a častokrát v stave čiastočnej alebo úplnej neinformovanosti. Vtedy to ide najlepšie. Problém nastáva vo fáze, keď tým svojím domnienkam začneme aj veriť a čo je úplne najhoršie, začneme o nich presviedčať svoje okolie.  A v ten moment, ako sme uverili svojim domnienkam a svojej pravde, prestávame vnímať názory okolia a všetko nesúhlasné si začíname brať osobne. Svoju jedinú pravdu potom bránime zubami - nechtami a tak je zarobené na konflikt. V konflikte dokážeme odsúdiť názor a človeka bez toho, aby sme ho viac poznali. Koľkí z nás sme si vytvorili domnienku o svojich partneroch, partnerkách, vysnívali sme si o nich niečo fiktívne a uverili sme, že je to pravda? Častokrát si vytvoríme krásnu domnienku o tom, že naši partneri a ľudia v našom najbližšom okolí vedia, čo si myslíme, ako sa cítime a nemusíme im nič hovoriť, nemusíme im vysvetľovať, čo vlastne chceme. Taktiež sa dosť často domnievame, že si vôbec vzájomne nerozumieme a potom prichádza ta najpôvabnejšia myšlienka, že sa niekto, určite nie my, zmenil.

A čo nasleduje potom? Emócie, sklamania, zlosť, zranenia, ubližovanie, nenávisť, podvádzanie, smútok, odcudzenia, rozchody a rozvody.  A práve to je ten dôvod, prečo mám tu potrebu opakovať a šíriť myšlienky o Štyroch dohodách,  pretože jednoducho mám pocit, že sa nám to nedarí aplikovať do svojich životov a vzťahov.

Možno je to len ďalšia domnienka, možno je pravda taká, že sa všetci veľmi snažíme a všetko, čo vidím ja, je len môj uhol pohľadu a nie je to pravda.

Preto sa radšej budem pýtať. Čo si o tom myslíte? Ako sa vám darí nevytvárať si domnienky a nebrať si nič osobne?

 

Domnienka = niečo, o čom sa domnievame, názor, predpoklad, hypotéza

 

Ak nenájdeme odvahu klásť otázky, čas a ochotu pozorne načúvať, komunikovať jasne a konkrétne, nevyhneme sa nedorozumeniam, sklamaniam, konfliktom, smútku a zbytočným emóciám...

Ostanú nám len domnienky a nedorozumenia.

 

Kontakt
Moje meno je Slávka Kočanová, som externý certifikovaný kouč, Váš partner v oblasti osobného rozvoja, životných zmien, v profesnej a podnikateľskej sfére a Váš sprievodca pre Život s koučom.

Ing. Slávka Kočanová, ACC (ICF)
Kmeťová 13
Košice
+421 908 158 268

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí a budeme (spol. DE-WORKS, s.r.o. - poskytovateľ koučingových a poradenských služieb pod názvom Život s koučom - Slávka Kočanová) ich na základe Vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre vzájomnú komunikáciu a súhlas so zasielaním obchodných ponúk a informácií. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zaslaním e-maila.

©2020 Život s koučom | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET