"Kouč neradí. Kouč je osoba, ktorá ti poskytne bezpečný a dôverný priestor na znovuobjavenie tvojich pokladov, skrytého potenciálu, aby si si mohol a vedel poradiť sám. Najväčší odborník na tvoj život, si ty sám." Život s koučom

1

“Dobrý život je proces, nie je to stav bytia. Je to smer, nie cieľ.” Carl Rogers

1

"Nie je vždy nevyhnutné, aby nám niekto radil….Každý má svetlo pravdy vo svojom srdci a ak sme dostatočne uvedomelí a pokojní, odpoveď nájdeme vo svojom vnútri. No vždy potrebujeme niekoho, kto kladie dobré otázky"….

1

"Najjednoduchší spôsob ako prekonávať životné prekážky, je nájsť zmysel v ich prekonávaní."

1

“Všetko, čo nás irituje na druhých, nás môže viesť k porozumeniu samých seba.” Carl Gustav Jung

1

3xPrečo? Tri najčastejšie dôvody, ktoré vedú bežných ľudí do mojej koučovne

Život s koučom

 

Tri najčastejšie dôvody, ktoré vedú bežných ľudí do mojej koučovne. Čo ich prijme k tomu, aby vykročili zo svojej komfortnej zóny, vyhľadali si adresu koučovne Života s koučom a dohodli si so mnou termín stretnutia? Budete sa čudovať, ale nie je to vlastné zlyhanie a ani mo/mentálna slabosť. Naopak.

Čas letí a ja mám za sebou ďalšie stovky odkoučovaných hodín a  zopár skúseností, ktoré už majú celkom slušnú vypovedaciu hodnotu a na základe ktorej si dovolím urobiť malú rekapituláciu alebo ak chcete, malý sumár potrieb a túžob mojich klientov. Je ich viac, no ja som vybrala tri najsilnejšie z nich, ktoré sa čím ďalej, tým častejšie opakujú. A vôbec nie náhodou.

Možno budete prekvapení...a možno vás vôbec neprekvapí, že prvý a najčastejší dôvod, kvôli ktorému sa obraciate na profesionálneho kouča je potreba stíšiť sa /spomaliť/. Problém s rozptýlenou mysľou  a presýtenosť myšlienkami je to, čo vás v poslednej dobe trápi najviac. Napadá mi jedna krásna myšlienka Sri Ravi Shankara:

“ Nič na svete nás nemôže obťažovať viac, ako naša myseľ.

Môže sa zdať, že nás obťažujú ostatní ľudia. V skutočnosti je to ale naša vlastná myseľ.”

 

Máte veľa prečítaného, veľa viete, ste vnímaví a všímaví, ale nedarí sa vám to dať do praxe - do života, absentuje akcia, nič sa nemení a všetko ostáva po starom. Viete, čo je potrebné zmeniť, ale neviete ako a čím začať. Oveľa jednoduchšie však pre vás je siahnuť po ďalšej dobrej knihe, či všeobecne pravdivom citáte, ako niečo urobiť - niečo zmeniť. Nič sa nezmení, keď sa nič nezmení a všetko sa bude opakovať, až kým to nepochopíme. Našli ste sa v tomto popise?

Ďalšia potreba súvisí s obnovením kontaktu samých so sebou u klientov, ktorí už skutočne nevedia ako ďalej. Kto som? Kam idem? Čo chcem? To sú najťažšie otázky, ktoré trápia túto skupinu mojich klientov. A tiež, aký je zmysel môjho života? Niečo potrebujete pochopiť, niečo prijať a niečo, čo pravdepodobne nefunguje, potrebujete zmeniť. Otázka znie, čo to niečo je?  Pretože vy už dobre viete, že jediné, čo môžete zmeniť je to, čo máte pod kontrolou.

 

Život s koučom

 

Navrátenie sebadôvery je ten tretí dôvod. Prílišné porovnávanie sa, reflektovanie tlaku okolia a súťaženie vás privádza ku mne, aby ste sa uistili, že ste “OK”.  Potrebujete sa uistiť, že to, čo robíte je v poriadku a to, čo hovoríte, čo si myslíte a v čo veríte je pravda. Prečo? Aby vás iní rešpektovali. Aby vám verili,  uznávali vás, prípadne, aby vás obdivovali. A do akej miery si veríte vy sami?

Našli ste sa? Chýba vám dôvod, kvôli ktorému by ste opustili svoju komfortnú zónu? Časy sa menia a ja nechcem byť pesimistická, no dôvodov pribúda ako “huby po daždi”. 

A kvôli čomu to vlastne píšem? Možno kvôli tomu, aby ste si potvrdili to, čo už dlhšie tušíte, že v tom nie ste sami. Alebo kvôli tomu, aby sa k vám dostala informácia, že stále existuje možnosť zmeniť to,  niečo s tým aj urobiť, alebo si aspoň ujasniť, že s tým práve teraz nepotrebujete robiť nič a dokonca sa tým ani myšlienkovo zaoberať. Lebo na čo zameriame našu pozornosť a do čoho vložíme svoju energiu, to bude rásť. Myšlienky tvoria realitu.

No a na záver malá osveta. Profesionálny kouč nie je tréner, psychológ, terapeut, konzultant, priateľ, guru ani poradca. A ako povedal jeden zo zakladateľov koučovania Sir John Whitmore: "Primárnym produktom koučovania je zodpovednosť za seba samého. Koučovanie sa vyvinulo, aby vyhovelo tejto potrebe. Mali by sme docieliť k zodpovednosti za seba samého u každého človeka. Až k tomu dojde, slovo "koučovanie" zmizne."

Z toho vyplýva, že koučovanie je len prechodovým stavom. Skutočným cieľom by malo byť sebakoučovanie - stav, keď každý človek dokáže preberať zodpovednosť za seba samého - za každé jedno rozhodnutie, ktoré chce učiniť vo svojom živote, resp. dokáže sa koučovať sám tak, aby nebol ohrozený stagnáciou, stereotypom, nízkou sebadôverou, vyhorením a tiež automatizmom, v ktorom sa často nachádza. Sebakoučovanie, učí pracovať so svojou vnútornou motiváciou. Sebakoučovanie, ak sme k sebe naozaj úprimní, nám odhalí naše skutočné vnútorné potreby, čo naozaj chceme, čo nechceme, čo nám robí dobre, čo nie, kam chceme dôjsť a čo sme ochotní preto urobiť….

K tomu však potrebujeme poznať samých seba, rozumieť samým sebe a byť sami sebou. Byť sám sebou si vyžaduje zbaviť sa porovnávania, závislostí, súťaženia a napodobňovania, je to dlhá cesta sebapoznávania, ktorá sa určite oplatí.

***

Nuž a keďže sa časy menia, dopĺňam a aktualizujem ďalší z dôvodov, ktorý vás limituje využívať svoj vlastný potenciál na maximum. To, čo vás brzdí pohnúť sa ďalej a má negatívny dopad na kvalitu vášho života je dozaista neexistencia CIEĽA, resp. žiadne konkrétne a zmysluplné ciele. Alebo sa u vás vyskytuje opačný extrém, príliš veľa CIEĽOV, čo by sa dalo nazvať aj "cieľovým fetišizmom". Oba tieto extrémy spôsobujú u niektorých z vás v lepšom prípade nespokojnosť, v tom horšom sa jedná o pocity prázdnoty, alebo maximálneho vyčerpania, až počiatočného štádia vyhorenia.  

 

 "Nemôžeš trafiť cieľ, keď ho nevidíš." Zig Ziglar

 

Dobrá správa je, že v oboch prípadoch sa s tým dá pracovať a že medzi dvoma extrémami vždy existuje niekoľko iných možností a ja ako kouč sa snažím o to, aby ste ich boli schopní vidieť, rozpoznávať, definovať a tieto "novinky"  aplikovať vo vašom pracovnom alebo súkromnom živote. A ako zistíte, či to bude fungovať?

No jedine tak, že to vyskúšate. A podľa čoho zistíte, že to funguje? ;-)

 

Chcete vedieť viac? Vyberte si z mojej ponuky koučovacích programov Kariéra a Úspech, Životná inventúra, Vzťahy , alebo sledujte Novinky Život s koučom. 

 

 

 

 

Vyplniť prihlášku

Kontakt

Moje meno je Slávka Kočanová, som profesionálny certifikovaný kouč, Váš partner v oblasti osobného rozvoja, životných zmien, v profesnej a podnikateľskej sfére a Váš sprievodca pre Život s koučom.

Ing. Slávka Kočanová, PCC (ICF)
ČR +420 777 902 100
SR. +421 908 158 268
info@zivotskoucom.sk

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí a budeme (spol. DE-WORKS, s.r.o. - poskytovateľ koučingových a poradenských služieb pod názvom Život s koučom - Slávka Kočanová) ich na základe Vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre vzájomnú komunikáciu a súhlas so zasielaním obchodných ponúk a informácií. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zaslaním e-maila.

©2024 Život s koučom | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET