"Kouč neradí. Kouč je osoba, ktorá ti poskytne bezpečný a dôverný priestor na znovuobjavenie tvojich pokladov, skrytého potenciálu, aby si si mohol a vedel poradiť sám. Najväčší odborník na tvoj život, si ty sám." Život s koučom

1

“Dobrý život je proces, nie je to stav bytia. Je to smer, nie cieľ.” Carl Rogers

1

"Nie je vždy nevyhnutné, aby nám niekto radil….Každý má svetlo pravdy vo svojom srdci a ak sme dostatočne uvedomelí a pokojní, odpoveď nájdeme vo svojom vnútri. No vždy potrebujeme niekoho, kto kladie dobré otázky"….

1

"Najjednoduchší spôsob ako prekonávať životné prekážky, je nájsť zmysel v ich prekonávaní."

1

“Všetko, čo nás irituje na druhých, nás môže viesť k porozumeniu samých seba.” Carl Gustav Jung

1

O šťastí a hodnotách :-) alebo o podmienenom šťastí

Život s koučom

Som inšpirovaná malou šťastnou krajinou a tak píšem….Dnes je to o niečom, čo určite všetci veľmi dobre poznáte.

 

O šťastí a hodnotách :-)  alebo o podmienenom šťastí

 

Ale nie len o tom. Nechcem rozoberať, čo šťastie znamená pre každého z nás, čo to je, akú má formu a podobu,  ale tým, kedy ho očakávame, kde a za akých podmienok a ako si ho vieme udržať.

Určite ste už počuli niečo podobné: ”Keď dostanem vysnívanú prácu, keď vyhrám lotériu, keď precestujem svet, nájdem si ženu, postavím dom…..potom budem šťastný/á…..Keď dosiahnem to čo chcem, budem šťastný!”.... A čo bude dovtedy? Aký to bude stav? Budeme šťastní, nešťastní….pološťastní? A čo ak nedostaneme od života čo chceme a už vôbec nie v predpokladanom termíne? Ja osobne poznám niekoľko manželských párov, ktorí podmienili svoje šťastie tým, že budú raz bývať v dome. Čo nasledovalo, keď ten dom postavili? Rozvod. Poznám ľudí, čo podmienili svoje šťastie dosiahnutím vysnívaného miesta v zamestnaní - vysnívaný job! Čo nasledovalo potom? Vyhorenie, rozvod, rozchod, výpoveď….Určite poznáte športovcov, ktorí obetovali svoj život a tiež  zdravie čakaniu na zázrak, ktorý sa nedostavil…A čo svadba s dlho hľadanou a vysnívanou princeznou, či princom?  Toto asi nepotrebuje v dnešnej dobe ďalší komentár.

 

Keď nedostaneme, čo chceme, trpíme…. Ale aj keď dosiahneme presne čo chceme, trpíme, pretože si to nemôžeme udržať večne a obavy, strach zo straty “šťastia” nás zožierajú celý život. V čom je teda problém? Ako je možné, že sa stále obávame o vlastné šťastie? Prečo je naše šťastie podmienené, či závislé od niečoho, či niekoho? Prečo si to šťastie nevieme uvedomiť, užívať a udržať? 

 

Ani ja nepoznám správnu odpoveď, ale doba a okolnosti ma nútia zamyslieť sa nad tým, či  šťastie nás ľudí nesúvisí aj s tým, aký je náš rebríček hodnôt. Až keď niečo dosiahnem, nadobudnem, “ochočím”, získam….až potom budem šťastný. Netvrdím, že nám to nevyčaruje úsmev na tvári, neroztancuje nás to, nepohladí naše ego a nezaženie to našu nočnú moru….Otázka však znie, do akej miery je to pre nás dôležité, akú skutočnú hodnotu to pre nás má, ak vieme a tušíme,  že je to len dočasné...Alebo keď vôbec netušíme, akú podobu to naše šťastie bude mať v cieli, v budúcnosti. Ja osobne pociťujem po dosiahnutí vysnívaného cieľa najprv veľkú radosť, šťastie, naplnenie a vzápätí prázdnotu a túto prázdnotu vypĺňam ďalším a potom ďalším cieľom. A vždy cítim nejaký hlad. Ako to máte vy?

 

Počuli ste už o malej šťastnej krajinke v Himalájach menom Bhután? Chudoba nie je v Bhutáne chápaná ako nedostatok peňazí, ale šťastia. Budhistické učenie vraví, že šťastie vychádza priamo z človeka a nachádza sa v mysli. Ak to človek pochopí, nájde svoje šťastie ako jednotlivec, ako národ, alebo celá populácia. Pekná rozprávka, však? Keď máte radi “rozprávky”, odporúčam vám film Pavla Barabáša Bhután - Hľadanie šťastia.

 

Ako si užívať šťastie keď viete, že sa práve teraz a ani v blízkej budúcnosti nechystáte na výlet do Bhutánu? Skúste si definovať, čo je vo vašom živote dôležité, hodnotné, nechajte sa inšpirovať  a  URČTE SI PRIORITY so “Život s koučom”.

 

Je to cesta, čo nám prináša šťastie v živote, nie jej cieľ..."Cesta je cieľ"

 

 

Kontakt
Moje meno je Slávka Kočanová, som externý certifikovaný kouč, Váš partner v oblasti osobného rozvoja, životných zmien, v profesnej a podnikateľskej sfére a Váš sprievodca pre Život s koučom.

Ing. Slávka Kočanová, ACC (ICF)
Kmeťová 13
Košice
+421 908 158 268

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí a budeme (spol. DE-WORKS, s.r.o. - poskytovateľ koučingových a poradenských služieb pod názvom Život s koučom - Slávka Kočanová) ich na základe Vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre vzájomnú komunikáciu a súhlas so zasielaním obchodných ponúk a informácií. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zaslaním e-maila.

©2020 Život s koučom | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET