"Kouč neradí. Kouč je osoba, ktorá ti poskytne bezpečný a dôverný priestor na znovuobjavenie tvojich pokladov, skrytého potenciálu, aby si si mohol a vedel poradiť sám. Najväčší odborník na tvoj život, si ty sám." Život s koučom

1

“Dobrý život je proces, nie je to stav bytia. Je to smer, nie cieľ.” Carl Rogers

1

"Nie je vždy nevyhnutné, aby nám niekto radil….Každý má svetlo pravdy vo svojom srdci a ak sme dostatočne uvedomelí a pokojní, odpoveď nájdeme vo svojom vnútri. No vždy potrebujeme niekoho, kto kladie dobré otázky"….

1

"Najjednoduchší spôsob ako prekonávať životné prekážky, je nájsť zmysel v ich prekonávaní."

1

“Všetko, čo nás irituje na druhých, nás môže viesť k porozumeniu samých seba.” Carl Gustav Jung

1

Čo nám bráni urobiť zmenu?

Život s koučom

Počuli ste už niekedy o tom, ako domorodci v pralese lovia opice? 

 

Majú na to spoľahlivý trik, ktorý zaberá a funguje. Ku konáru priviažu prázdny kokosový orech, v ktorom nechajú otvor práve tak veľký, aby cez neho opice dokázali prestrčiť labu. Do dutiny v kokosáku vložia zrelý banán a čakajú. Keď sa na strome objaví rodinka opíc, jedna z nich čoskoro objaví lákavú pochúťku. Strčí labu do vnútra, chytí banán a drží - má ho!!! V tom okamžiku však zistí, že strčiť do dutiny prázdnu labu nebol problém, pokiaľ v nej však zviera banán, to už problémom je. Labku s banánom cez otvor neprestrčí a nedostane ju von. Je chytená v pasci. Keď dorazia lovci, stačí im len odviazať kokosový orech zo stromu. S orechom si odnášajú úlovok - opicu, ktorá v labe stále zviera ten banán a nechce ho pustiť.

 

Aj vás napadla otázka, prečo tá opica neutiekla? Čo jej bráni pustiť z laby ten banán a zachrániť sa? Keď si uvedomíme, ako sa v podobných situáciách správame my ľudia, možno to nebude až také nepochopiteľné.

 

Často sa zamýšľam nad tým, prečo my ľudia neurobíme zmenu, po ktorej tak túžime...Čo nám bráni pustiť z ruky náš "banán"? A tiež, čo nám bráni vyslobodiť sa z pasce? Ľudia si dokážu uvedomiť potrebu zmeny, určiť svoj cieľ a dokonca si dokážu naplánovať akčné kroky. Keď ale príde na realizáciu, neurobia nič a majú kopec výhovoriek, prečo je lepšie ostať na mieste a nič nemeniť, aj keď sú nespokojní, nešťastní, a dokonca, trpia. Ľudia snívajú o zmene, hovoria o zmene, plánujú zmenu a keď príde na "lámanie chleba" ostávaju radšej v situácii, ktorá ich nebaví, síce ich na nejakú chvíľu uspokojuje, ale nerobí ich šťastnými... 

 

Cesta k zmene je často lemovaná celou radou „opičích pascí“.

 

O tom, aký banán zvierate v ruke vy, sa možno dozviete na workshope Zmena je život - alebo urobte si životnú inventúru 

Kontakt
Moje meno je Slávka Kočanová, som externý certifikovaný kouč, Váš partner v oblasti osobného rozvoja, životných zmien, v profesnej a podnikateľskej sfére a Váš sprievodca pre Život s koučom.

Ing. Slávka Kočanová, ACC (ICF)
Kmeťová 13
Košice
+421 908 158 268

Vaše osobné údaje sú u nás v bezpečí a budeme (spol. DE-WORKS, s.r.o. - poskytovateľ koučingových a poradenských služieb pod názvom Život s koučom - Slávka Kočanová) ich na základe Vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre vzájomnú komunikáciu a súhlas so zasielaním obchodných ponúk a informácií. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať zaslaním e-maila.

©2020 Život s koučom | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET